Kúpalisko Zelená žaba oslavuje 80.narodeniny

Kúpalisko z druhej polovice 30-tych rokov – Zelená žaba sa považuje za prelomové dielo Fuchsovej tvorby z roku 1936. Zelená žaba nesporne patrí k „top desiatim“ stavbám slovenskej medzivojnovej architektúry. Nebolo to však dielo iba známeho brnenského architekta, ale tiež slovenského rodáka z Čadce Ladislava Rada. Komplex vtedy termálneho kúpaliska je stvárnená zrelá funkcionalistická architektúra s citlivým vzťahom k okolitej prírode.

screen-shot-2016-04-21-at-13-41-32-779x510

Považuje sa za medzník vo funkcionalistickej tvorbe na Slovensku, pretože ako jedna z mála úspešne experimentuje s väzbou na zložité terénne podmienky, čo sa odzrkadlilo v jej organickosti.  Zelená žaba našla mimoriadny ohlas aj v zahraničnej odbornej literatúre. V tomto diele vytvoril Bohuslav Fuchs jednu z vrcholných architektúr, ktorá svojou umeleckou hodnotou presahuje rámec Slovenska i doby v ktorej vznikla. Kúpalisko patrí medzi najlepšie diela neskorého funkcionalizmu v Československu a pre samého architekta to bolo jedno z dvojice jeho najmilších diel.

hrmqxm99t5tmehadryv2fg-k-palisko-zelen-aba-dnes

„Nedalo mi viac sa pozerať, ako tak známe a navštevované kúpalisko chátra. Mám veľmi blízky vzťah ku Trenčianskych Tepliciam a aj celému regiónu. Často som sa chodil prechádzať so svojou rodinou okolo Zelenej žaby, až som si jedného dňa povedal, že sa do toho pustím. Celý priebeh rekonštrukcie bol veľmi náročný, nakoľko ide o funkcionalistickú pamiatku a všetko bolo potrebné konzultovať priamo s Pamiatkovým úradom. Prekážky sú na to, aby sa zvládali“, povedal s úsmevom Ivo Valenta

kupalisko-sita-trencianske-teplice-zelena-zaba

Veľká zmena nastala 1.augusta 2015, kedy Zelená žaba privítala opäť svojich návštevníkov. Areál prešiel úplnou rekonštrukciou. Okrem plaveckého bazéna pribudol detský bazén, vonkajší saunový svet, kolkáreň, VIP zóna a novú tvár dostala aj reštaurácia s panoramtickou reštauráciou v ktorej sa nachádza legendárny krb.

kupalisko-sita-trencianske-teplice-zelena-zaba-1

„Otvorením tejto našej legendy sa opäť Trenčianske Teplice ako mesto dostali na „mapu kúpalísk“ a nie sú vnímané z pohľadu návštevníkov len ako kúpeľné mesto. Ročne navštívi Zelenú žabu niekoľko desiatok tisíc návštevníkov, čo pomáha k celkovému rozvoju mesta a cestovnému ruchu. Podarilo sa nám v spolupráci samosprávy a kúpaliska zachovať legendárny filmový festival, či zrealizovať množstvo ďalších eventov“, uviedol Štefan Škultéty, primátor mesta Trenčianske Teplice.

„Zelená žaba už nie je len kúpalisko počas letných mesiacov. Po veľkej rekonštrukcii nadobudla iný rozmer. Ide o areál, ktorý je otvorený celoročne. Veľkej obľube sa teší jedinečný saunový svet. V reštaurácii sa pravidelne1 x mesačne konajú nedeľné brunche a túto jeseň sa budú môcť hostia tešiť aj na  kačacie a husacie hody, Október fest, Halloween párty či týždeň Slovenských špecialít. Našim cieľom je, aby si ľudia nevnímali Zelenú žabu len počas letných prázdnin, ale celoročne a postupne sa nám to darí. Sme na začiatku, čaká nás ešte dlhá cesta, ale odhodlanie nám nechýba“, dodal Ján Svoboda, zástupca investora.